PRIHLÁSENIE NOVINKY E-SHOP

Diskusia - WINDSURF - Kupa mensich veci..

» Návrat na prehľad tém

» mario   
mario
20.11.2012 17:29:10
Kupa mensich veci..

Caute,

Kedze je zima a moc sa mi nechce na vodu, zakladam temu o plavakoch a plachtach. Tento rok som splasil 135l RRD Fire Ride. Som s nim velmi spokojny, a momentalne je pre mna akurat. Ale dufam, ze budem rychlo napredovat, a mozno koncom buduceho roka by som prikupil nieco mensie.

Chcel by som si precitat vase pripadne skusenosti s roznymi znackami, typmi (wave, freeride, freemove). Co pozeram profily a prispevky, kazdy ma rad cosi ine. Hlavne ma zaujimaju sucasne modely, t.j. 2010+

Pripadne mi skuste odporucit aj litraz. Mam cca 85kg, plachty mam zatial dve: 6,9 a 5,5. A tu ideme k druhej otazke, do akych mensich plachiet by ste sli? Podla pravidla 20 dolu to vyzera na 4,4, co moze byt 4,5 alebo 4,2, atd.

Casom ked dospejem na tu uroven, by som chcel jazdit wave, ale myslim, ze wave plavak by sa uzivil aj na kralovej/nojziku, ked tam riadne fuka.

Dik za rady.


» Pridaj príspevok k téme

Príspevky: 34     Stránky: / 4     Výpis:    
mario mario   23.12.2012 o 00:13
 
RE: Kupa mensich veci..

ozaj, tu 96l rrd freestylewave som zvazoval kvoli tomu, ze na fore som cital, ze k tymto novsim rrf fsw mozem kludne pridat 5-6l vramci akehosi pocitoveho indexu, t.j. 96 = 101. navyse prislo mi, ze ten rozdiel par litrov je v silnom vetre zanedbatelny, ci? teda tak ci tak nebudem tahat plachtu z vody, v pohybe by malo stacit +10lt k mojej vahe, nie? oprav ma ak sa mylim


mario mario   22.12.2012 o 23:42
 
RE: Kupa mensich veci..

nazdar stano, dik za vycerpavajuci prispevok. medzicasom mam novy stazen 400 corner, a kupil som aj 4.5 ezzy tiger co bola v akcii. tu som este ani nevybalil. cize momentalne mam 6.9, 5.5 a 4.5. s tym, ze k 4.5 treba dokupit mensiu dosku a rahno, stazen na zaciatok skusim ten 400 karbon co mam a vypustim trochu cez vario top. zatial budem jazdit s tym co mam, v priebehu roka dokupim rahno a dosku. inak kombinacia 135l rrd fire ride + 5.5 ezzy tiger bola pre mna ok ked bol na kralovej posledny big weekend, ale ja este nejazdim poriadny sklz v putkach, tak cas ukaze


S.K. S.K.   21.12.2012 o 21:21
 
RE: Kupa mensich veci..

(2.cast)
Podla mojich skusenosti sa k typu plachty 6,9 (freestyle-freemove-wave) hodi mensia plachta ca 6m2, potom ca 5m2, potom 4,2m2. Tym mas pokrytych 99 rozsahu. Je naozaj malo dni a malo lokalit, kde sa da jazdit mensia plachta ako 4m2, okrem toho takto male plachty su nervozne, maju kratke rahno a preto su velmi citlive.. a potrebujes ju naozaj v hurikane.

Ak uz mas 5,5, osobne by som k nej volil 4,7 mensiu a mozno aj 6,3 vacsiu.

U slalomovych plachiet (nie Tvoj pripad) by boli velkosti optimalnej sady ine, uvedene plati pre freemove-wave-freestyle.

Vyznamnou vecou je aj kvalita stazna a rahna, hlavne u vacsich plachiet. U mensich sa rozdiely znizuju, resp. ich vyznamnost. Dobry stazen (viac carbonu = rychlejsi navrat do optimalneho tvaru) vyznamne zvysuje veterny rozsah plachty. Rovnako tvrde rahno (carbonove) lepsie drzi tvar plachty, rad ti to mozem ukazat nazivo, ale toto mas u 6,9 dobre poriesene. A u mensich sa to uplatnuje menej.

Uz niekym spominana moznost vyskusania je urcite prima, pokial vsak nemas na malej doske nic najazdene, tak to pre Teba je este dost dlho skor o skusani toho, ako sa jazdi na mensej doske a nie o tom, ake su rozdiely medzi jednotlivymi znackami. Doporucujem Ti zamerat sa skor na lokalitu, kde je rovnomerny vietor. Lebo silny vietor, pokial je rozbity = poryvovy, tak Ti moze dat riadne zabrat pri prvych pokusoch na malej doske.

Ak Ta cokolvek dalsie zaujima, aj detailnejsie, radi Ti mozeme poradit v klube www.BoardAcademy.sk


S.K. S.K.   21.12.2012 o 21:20
 
RE: Kupa mensich veci..

Ahoj Mario,

Ty pri Tvojom nadseni pre WS si podla mna mozes dovolit investovat do mensej dosky.
K 135 litrovej, ktoru mas, Ti doporucujem ca 100-105 litrovu typu ''freestylewave''. Ten nazov naozaj ciastocne klame, ako uz niekto spominal. Toto su spravidla freeride dosky, u 100 litrovej byva sirka ca 62cm. Su velmi univerzalne, da sa na nich dobre naucit jazdit. V ponuke ju maju prakticky vsetci vyrobcovia, nemas moc co pokazit, doporucujem Ti kupit napr. 2-rocnu v dobrom stave, cena by mohla byt amp;#189;.

Wave dosku urcite nedoporucujem, aj ked sa daju kupit relativne lacno, najma trochu pouzite. Do nasich podmienok sa nehodia najma kvoli slabsim schopnostiam naklznut a tiez udrzat sklz bez podpory tlaku vlny.

Tiez pozor na malu slalomovu dosku, tieto su sice naozaj dobre kontrolovatelne pri silnom vetre a su rychle, ako prvu mensiu dosku to nedoporucujem, zbytocne sa natrapis.

S Tvojimi kilami na 100 l doske v pohode mozes vytiahnut v slabom vetre plachtu. Ale v silnom vetre to chce vodny start, vtedy byva zvlnena hladina a tazko je ustat tahanie plachty. Celkom dobrym riesenim je napr. Podersdorf, kde robis skoro vzdy len plazovy start, kvoli hlbke nemusis robit vodny, mozes si na dosku postupne zvyknut. Pri silnom vetre byva voda dost “choppy”, ale nizka hlbka je velka vyhoda pri prvych pokusoch s malou doskou. Alebo Zicksee.
V silnejsom vetre je WS okrem ineho hlavne o zvladnuti dosky, na 135 l doske s Tvojimi plachtami (6,9 a 5,5) budes omnoho skor predoskovany nez preplachteny, tu 5,5 mozes jazdit relativne dlho (smerom do silnejsieho vetra). Ale 135 l dosku Ti bude v silnom vetre podfukovat, aj pri mensej fine Ti ju postupne bude vztlak finky otacat okolo pozdlznej osi, v halze bude mat tendenciu odskakovat a /alebo sa zarezat hranou a nezatocit.. to su hranice pouzitelnosti dosky v silnejsom vetre, vtedy je WS omnoho zabavnejsi na malej doske, ktoru lahsie ukontrolujes.

(2.cast nasleduje)


mario mario   08.12.2012 o 20:21
 
RE: Kupa mensich veci..

aha. no ja na tom 96 budem asi vacsinou jazdit 5.5, s tym, ze si asi este prikupim kratsiu finu na 4.5, cca 23cm. a cas ukaze, aj tak asi vacsinou budem este tragedit na 135l. dikes za rady, vidime sa dufam coskoro na jar na vode


i-Riki i-Riki   08.12.2012 o 01:00
 
RE: Kupa mensich veci..

86l wave, ked fuka viac ako na 5 ku


mario mario   07.12.2012 o 21:54
 
RE: Kupa mensich veci..

Riki, ako casto pouzivas tvoj najmensi plavak u nas, a aky to je? Rozmyslam, ze pojdem rovno na 96lt a to bude k mojej novej cerstvej ezzy 4.5.


i-Riki i-Riki   05.12.2012 o 14:12
 
RE: Kupa mensich veci..

RRD 100 mam presne aj ja, moja vaha okolo 103kg pouzivam ho ako stredny plavak rozsah plachiet je od 5 do 7 co aj sedi.


mario mario   01.12.2012 o 14:42
 
RE: Kupa mensich veci..

Dik za rady. Vyzera to tak, ze pojdem do rrd fsw, okolo 100lt.


Zajo Zajo   25.11.2012 o 15:34
 
RE: Kupa mensich veci..

@Rudla: To co pises som si dlho myslel aj ja (s tou rychlostou a pod.) ale nakoniec som prisiel na to ze je to chujovina. Na 86l (freeride) plavaku s 5,5kou som to pustal ako rychlo sa to len dalo slalomovym stylom zo sedacim trapezom (raz som si aj kolena dodrbal) az ma to nakoniec prestalo bavit. Potom som skusil mensie (amp;lt;= 5,5) veci jazdit s bedrovym trapezom a zistil som, ze je to uplne o niecom inom - o manevroch a manevrovatelnosti. Tazsiu ovladatelnost slalomovej dosky si preto nepostrehol, lebo s nou jazdis iba rovno, potom sa nejako po 2 km otocis a zase ides rovno. Ono pravda je, ze pri 6 - 8m/s sa velmi ine ani neda. K Tvojej Vahe bude cca. 90l plavak ako pre mna 100l (cca.). Takze maly plavak by som Ti doporucil nieco pod 80l - napr. 76 a urcite NIE SLALOMAK. Niekedy sa k nam pridaj na vyjazd a mozeme podrobne o teme popit .
@All: Moje freeride plavaky 100l a 86l su v porovnani s dnesnymi extremne uzke (57,5 a 55 cm) a pravdu povediac som si na ne tak zvykol, ze ked vyskusam moderny plavak s rovnakym vytlakom (napr. 100l - 65cm) tak mam pocit ako keby som si sadol zo sportiaku do autobusu. Najvyraznejsie je to citit v halze, ked otacam plachtu. Kym uzky plavak stale klze aj bez ''pohonu'' siroky zabrzdi, ako keby som mal zatiahnutu rucnu brzdu. Neviem co budem robit ked odidu do surfoveho nebicka . Pripominam, ze jazdim vacsinou 2D (parkrat som uz dal 2,5D ).


Pridaj diskusný príspevok k téme


Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.




» Pridaj diskusný príspevok k téme s prílohou