PRIHLÁSENIE NOVINKY E-SHOP

Januárová Istria

» Návrat

Uverejnenil: 22.1.2020 9:31
Autor: Oliver Pestún, nick: Olivet 
Počet zobrazení: 833

Lepší vrabec v hrsti ,ako holub na streche. Po zhodnotení všetkých za a proti , Hyeres , Francúzsko 5 dňová predpoveď 15-25m/s a 1500km vzdialenosť, alebo Istria 2 dni bora, prvý deň slalom a druhý wave a 700km vzdialenosť, vyhrala Istria. Odchádzam v sobotu večer.

Prvá zástavka niekde v Slovinsku a bivakovanie v aute pri nule. Spal som päť hodín a posúvam sa ďalej. Kríza prišla pred Pulou a tak zastavujem druhý krát a zdriemol som si dve hodinky. Teplotný rozdiel 8 stupňov je cítiť . Víta ma usmiaty Kamenjak a plynulých 7m/s. Voľba je jasná, 8,5/111. Slnečné lúče sa mi opreli do tváre, zavesený v trapéze brázdim Jadran medzi ostrovmi úplne sám.

Začína sa vo mne rozlievať ten pocit, pre ktorý je tento šport návykový. Pre istotu som navlečený v 7mm neopréne, ak by sa mi niečo stalo a bolo by potrebné dlho plávať. Ale slnko zohrieva vzduch tak, že pod Scootiho borovicou , je do 20 stupňov. Pol hodinová prestávka nie je problém. Okolo obeda vyšli na vodu ďalší siedmi statoční, z toho traja cez 60 rokov.

Popoludnie pridalo a prichádza na rad 6,4. Tu musím povedať, že vietor nebol vôbec boroidný. Bol absolútne „laminárny“. Herbert, zvedavý ws z Rakúska, sa ma pýta ,že kde budem spať. Parkuje vedľa môjho Citroena s veľkým Mercedesom, vo vnútri letisko . Keď som mu vysvetlil ako, tak sa usmial a nechápal. Bol tiež v decembri na Sardínii a sťažoval sa na silný vietor. To som sa pre zmenu usmial ja.

Noc bivakujem v prístave pred ližnjanskym spotom. Ráno ma potešilo vychádzajúce slnko, ale v zápätí rozladil pohľad na dva obrovské žeriavy 50 m od spotu a obrovská vyklčovaná plocha. Tento spot už nebude čo bývalo. Rovno na spote sa chodili otáčať 20 tonové návesy. Nech žije cestovný ruch.

Na rozcvičenie vyťahujeme spolu s Herbertom slovinského kitistu, nemôže udržať 12 metrového draka. Rozbaľujem 4,2/85 a ližnjanská vlna ma víta v úplne inej podobe ako som zvyknutý. Je výrazný odliv a smer vetra je viac východný. Najkrajšia vlna sa robila pod útesom. Na obed poľavenie a prichádza k slovu 4,6. Je tu aj české zastúpenie. Mike jazdí naboso. Musím priznať , tu som zistil , že mám ešte rezervy. Teplota vody aj vzduchu boli výborné pre 5mm neoprén. Dôkazom toho bolo Mikeove freestylové vyčíňanie. Klobúk dolu, bol stále vo vode.

Na záver dňa sa vytvorili súvislé vlny, jazditeľné z jedného brehu po druhý. Vychutnával som si ich až do západu slnka. Večer prichádzajú spať do domčeka na brehu robotníci zo stavby a je po romantike. Brieždenie ma zastihlo pri slovenských hraniciach. Surové januárové sychravé počasie, všeobjímajúca hmla a vo mne svietiace slnko z Istrie. Venované Romanovi Malíkovi , nech sa skoro uzdraví a môže sa so mnou preháňať po Jadrane.

Oliver Pestún
Galéria k článku


Počet: 4  
  

Diskusia


Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.
» PrihláseniePríspevky: 2         Výpis:    


Roman Roman   24.01.2020 o 00:04
 
RE: Januárová Istria

Dik, Oliver. Mam 4 tyzdne po operacii a este ma picha v kolene. Uzdravenie tipujem na 3-4 mesiace.
Skoda, idu nam asi dodrbat spot, ako na Kralovej. Mozno tam bude nulovy pristup so surfami. Ja uz davno hovorim, ze jedina zachrana nasej zemegule je znizit pocet tych, co ju nicia, cize ludi, na polovicu. A este zastavit vyvoj.


MishoTT MishoTT   22.01.2020 o 09:44
 
RE: Januárová Istria

pekne pekne ale na januarovu boru by si ma nedostal. :-) jugo v pohode. No a uvidime co nam zostane z Liznanu po tej vystavbe. Vyzera to asi na nejaky hotel. :-(